Co zabrać do Londynu? – rzeczy, które warto mieć

Co zabrać do Londynu? – rzeczy, które warto mieć

Jakie rzeczy wziąć…

Ostatnio zauważyłam, że jest całkiem sporo osób, które trafiły na mojego bloga wyszukując hasło co zabrać na wycieczkę do Londynu… Powiem szczerze, że wprawiło mnie to w osłupienie, bo nigdy nie sądziłam, że ktoś może zastanawiać się nad tym, co zabrać do Londynu – miasta w Europie, w całkiem normalnym klimacie i pełnego różnego rodzaju sklepów. Ale sama zaczęłam się nad tym zastanawiać…

I uznałam, że skoro napisałam już, ile pieniędzy zabrać na tydzień (KLIK), to napiszę też CO zabrać do Londynu, poza gotówką.

Nie będę się rozwodzić nad oczywistymi rzeczami, jak koszulki na zmianę czy czyste skarpetki 😉 Poruszę temat rzeczy, o których przeciętny Polak może nie pomyśleć już w pierwszej chwili.

co zabrać na wycieczkę do londynu 2


Co zabrać do Londynu – podręczna lista

Przejściówka do gniazdka

Wszyscy niby wiedzą, że w UK mamy inne wtyczki do gniazdek elektrycznych, a jednak… Ja zawsze o tym zapominam i nigdy nie zabieram do Polski odpowiedniej końcówki. Przejściówki NIE WARTO kupować na promie czy lotnisku – będzie kosztowała kilka razy więcej niż powinna. W Polsce można kupić przejściówkę do gniazdka online – za 5-15 złotych. Na lotniskach i promie potrafi kosztować nawet 15 funtów – pffffffff! Jeśli więc nie weźmiesz przejściówki w Polsce, to spróbuj ją kupić dopiero w mieście. Na pewno nie będzie droższa niż na lotnisku, a może być tańsza, np. w Poundlandzie, czyli sklepie wszystko za funta.

Ryzykantom i zdesperowanym powiem jeszcze, że wepchnięcie jakiejkolwiek angielskiej wtyczki do gniazdka do góry nogami – czyli tylko tym dodatkowym bolcem – sprawi, że w pozostałe dwie dziury można normalnie włożyć europejską wtyczkę. Nie odpowiadam za porażenia elektryczne, których się w ten sposób nabawicie, pożary, które spowodujecie i poparzenia rąk. Robicie to na własne ryzyko…


Powerbank i kabel

Londyn jest duży… Transport jest czasochłonny… Dlatego jeśli wyjdziesz rano zwiedzać, to może ci nie starczyć baterii aż do powrotu do hotelu. Podobnie w trakcie oczekiwania na lotnisku. Oczywiście możesz zainwestować kilka funtów w kawę w pobliskim Starbucksie i przysiąść się do stolika obok gniazdka elektrycznego, ale w pobliżu najbardziej obleganych atrakcji turystycznych na jedną wtyczkę przypada statystycznie 13710 turystów, którzy nie pomyśleli, że przenośny agregator to coś, co warto zabrać do Londynu…

Dlatego miej ze sobą kabel do ładowania telefonu i podręczny powerbank. Nie chodzi tu tylko o przyjemność robienia zdjęć i wysyłania snapchatów z psimi uszami. Dostęp do internetu w nieznanym, wielkim Londynie zaoszczędzi ci długich godzin poszukiwania dojazdu czy wypytywania obcych o stacje metra.


Ciepłe i LEKKIE (!!!) ubrania

Tęsknię do czasów, w których wstawałam rano, wystawiałam rękę przez okno i ubierałam się stosownie do pogody. W Londynie to się nie zdarza – być może to ja jestem szczególnie wrażliwa, ale zmiany aury w tym mieście następują zdecydowanie za wiele razy w ciągu dnia… Może być tak, że o godzinie 12:00 będzie cieplutko na krótki rękaw, a o 18:00 wiatr zamrozi ci krew w żyłach. No, a w międzyczasie jeszcze troszkę popada. Dlatego myśląc o tym, co zabrać do Londynu, warto przemyśleć ubrania w różnych konfiguracjach…

co zabrać na wycieczkę do londynu 1

Jako turysta, spędzasz na zewnątrz długie godziny – nie będziesz tracił czasu na powroty do hotelu co 2 godziny w celu zmiany garderoby. A to oznacza, że albo musisz nosić ze sobą coś, co w razie ochłodzenia założysz na siebie, albo będziesz zdejmował nadmiarowe warstwy w ciągu dnia. Jedno i drugie oznacza, że będziesz nosił ze sobą ubrania. Dlatego warto zabrać do Londynu raczej leciutki polar niż obszytą kryształami, efektowną i ciężką pelerynę.

Z tego samego powodu najlepiej mieć przy sobie ubrania, które są neutralne i pasują do wszystkiego – lepiej wygląda czarna bluza na białym longsleevie na czarnym podkoszulku niż kwiecista sukienka pod sweterkiem w paski, przykryta dodatkowo ponczem we wzór z azteckiej wioski.

Z tego samego powodu warto zabrać do Londynu: wygodne buty, które nie przeciekają, ale też nie gotują stóp, lekką kurtkę przeciwdeszczową i mały szalik (wiosną i jesienią).

co warto zabrać do londynu 1


Mała parasolka

Jeśli boisz się deszczu, a jedziesz do Londynu w czasie, kiedy są na niego największe szanse, to albo przyzwyczajaj się do myśli, że zmokniesz, albo zabierz ze sobą malutką parasolkę. Na obrzeżach Londynu można kupić składane, chłamowate parasolki za 5 funtów – ale w centrum? Gdzie setki zaskoczonych turystów będą w deszczu czekać na wejście na London Eye? Hm, 15…? 20! 20 funtów wydaje się być dobrą ceną za parasolkę ze słomek do napojów i kawałka starej plandeki.

PARASOLKA TO DOBRO EKSKLUZYWNE

co zabrac do londynu 1


Karta Oyster

Do poruszania się środkami transportu miejskiego w Londynie wykorzystywana jest tzw. karta Oyster (więcej informacji tutaj -> Komunikacja miejska w Londynie). Normalnie – można ją zakupić na miejscu i przed wyjazdem zwrócić, odzyskując 5 funtów. W trakcie wyjazdu działa ona jak przedpłacona karta płatnicza albo nośnik biletu okresowego. Za transport można też płacić zbliżeniową kartą płatniczą. Jeśli jednak lądujesz w Londynie w środku nocy (zamknięte kasy na stacjach) i boisz się przewalutowania na karcie debetowej, to może być tak, że zostaniesz bez opcji zapłaty za transport do hotelu.

Aby uniknąć takiej sytuacji, można wcześniej zamówić przedpłaconą kartę Visitor Oyster do domu w Polsce. Łączy się to z koniecznością zapłaty depozytu (5 funtów, zwrotny) i wpłaty pierwszych środków na konto Oyster (min. 10 funtów, do wykorzystania na przejazdy) oraz opłacenia przesyłki do Polski. Ostatecznie wychodzi drożej niż karta na miejscu, ale na okoliczność specjalnych sytuacji – warto wiedzieć, że istnieje taka opcja.

Karta Visitor Oyster daje też możliwość skorzystania ze zniżek w niektórych restauracjach czy atrakcjach w Londynie, ale czy to się opłaca – to trzeba już sobie samodzielnie przekalkulować.

co warto zabrać do londynu 2


Czego absolutnie NIE warto zabrać do Londynu:

MAPY

Londyn jest olbrzymi. Metro jest tu skomplikowane. Przewodnik z mapą byłby tu mało użyteczny nawet dla kogoś, kto od lat żyje w mieście i orientuje się w jego topografii – jest to po prostu zbyt wielkie miasto, żeby wygodnie używać papierowej mapy. Dlatego naprawdę, naprawdę polecam korzystanie z aplikacji Google Maps, które są tutaj wyjątkowo precyzyjne. Zwłaszcza, że z obecnym europejskim roamingiem za internet w telefonie nie zapłacicie w Londynie więcej niż w Warszawie.

Poza tym – rozwinięta mapa wielkości A1 aż krzyczy: Nie jestem stąd, okradnij mnie!

co zabrac ze soba do londynu


Podstawowych środków higieny osobistej 😉

Jeśli nie masz miejsca w walizce albo będziesz musiał bawić się w przelewanie do 100ml butelek żeli pod prysznic, past do zębów i szamponów – to sobie daruj. Normalne opakowanie zwykłego żelu kupisz tu w Poundlandzie za 1 funta, a więc taniej niż w Polsce będzie kosztował zestaw buteleczek lotniczych. Poza tym każdy hotel i tak będzie miał ręczniki i podstawowe środki higieniczne w pokoju (no chyba, że zatrzymujesz się w bunkrze z pięcioma gwiazdkami na minusie, wtedy lepiej się upewnić!).

Problem może wystąpić też wtedy, jeśli zatrzymujesz się w pierwszej strefie, czyli ścisłym centrum – tam mało jest Poundlandów. Jeśli dalej od środka miasta – na głównej ulicy na pewno znajdziesz sklepy ze wszystkim za funta.


Ekscentrycznych letnich ubrań i butów na szpilce

Po pierwsze, będzie za zimno. Po drugie, w metrze mamy tu MNÓSTWO wysokich schodów, a tłum jest bezlitosny i się spieszy. Chodzenie w butach na obcasie to samobójstwo – o ile nie jesteś mistrzem świata w szczudlarstwie.

co zabrać do londynu


A Wy jak sądzicie – co zabrać do Londynu?


Lubisz Londyn? Polub FP.