Dobre podcasty kryminalne – mój ranking

Dobre podcasty kryminalne – mój ranking

Historie kryminalne w wersji radiowej

Podcasty zyskują na popularności z każdym miesiącem – również i ja w nie wsiąknęłam. Jestem bardzo wybredna, bo trudno mi się skupić na słuchaniu treści – czy to audiobooków, czy też audycji – dlatego niewiele podcastów zostaje ze mną na dłużej. Nie w smak mi tematyka biznesowa i marketingowa – a ta jest na gruncie podcastów najmodniejsza. W poszukiwaniu czegoś innego, szybko wpadłam na dziedzinę, która mnie pochłonęła – co było do przewidzenia…

Dobre podcasty kryminalne.

Jestem obsesyjnie zainteresowana zagadnieniami kryminalistyki, przestępstw, profilowania, seryjnych morderców… Gdyby kogoś zabito w moim sąsiedztwie, ewidentnie byłabym pierwszym podejrzanym. W związku z tym odrobinę niecodziennym hobby, stosunkowo szybko zorientowałam się, że w internecie istnieją naprawdę bardzo dobre podcasty kryminalne. I teraz wam kilka polecę.

(Wszystkie z wymienionych tu programów są dostępne TYLKO W JĘZYKU ANGIELSKIM)


Zobacz też: Dokumenty kryminalne – najlepsze na Netflixie


dobre podcasty kryminalne - serial

Serial – morderstwo Hae Min Lee

Pierwszy dobry podcast kryminalny, który naprawdę mnie wciągnął i chyba pierwszy, który zyskał tak olbrzymią popularność na całym świecie. Szacuje się, że wysłuchano go ponad 175 milionów razy, a stronę na Facebooku polubiło blisko pół miliona ludzi.

Serial prowadzi dziennikarka Sarah Koenig, która trafiła na sprawę poprzez przyjaciółkę głównego bohatera. Adnan Syed od 20 lat siedzi w więzieniu za morderstwo swojej licealnej dziewczyny. Chociaż sąd uznał go winnym śmierci Hae Min Lee, to wciąż istnieje grupa ludzi, którzy nie wierzą w jego udział w tej tragedii. Twierdzą, że został skazany w wyniku serii niedociągnięć, zaniedbań i zbiegów okoliczności.

Nie przypomina wam to czegoś…? Serial to radiowa wersja Making a Murderer o podobnej popularności. Z zasięgu wynika więc ten sam problem, co w przypadku historii Avery’ego – olbrzymia masa ludzi bezkrytycznie uwierzyła w wersję przedstawioną w podcascie… Nie mówię, że jest nieprawdziwa, ale przestrzegam Was przed pochopnym wyrabianiem sobie opinii. Nie szukajcie informacji o sprawie, zanim nie wysłuchacie wszystkich odcinków podcastu Serial – a kiedy już wysłuchacie, poszukajcie w internecie wersji wydarzeń przeciwnej do tej przedstawionej przez Koenig.


dobre podcasty kryminalne

Someone Knows Something – 4 sezony, 4 różne sprawy

Każdy sezon Someone Knows Something opowiada o innej historii – i przez cały ten czas jest to utrzymany na poziomie, bardzo dobry podcast kryminalny! W pierwszym z sezonów prowadzący David Ridgen skupia się na sprawie, która pozostaje niewyjaśniona od ponad 40 lat. Kilkuletni chłopiec zaginął w trakcie wyprawy na ryby z ojcem. Dorośli nie zauważyli jego zniknięcia w pierwszej chwili, a kiedy po kilkunastu minutach rozpoczęli poszukiwania – nie znaleźli nic. Zupełnie nic – dziecko rozpłynęło się w powietrzu, bez najmniejszego śladu.

Podcast jest zrealizowany naprawdę porządnie – ma zaledwie kilka odcinków w sezonie, więc nie ma tu zbędnych dywagacji. Nie jest też przesadnie wyreżyserowany, większość nagrań odbywa się na żywo, więc poznajemy nowe szczegóły jednocześnie nawet z samym prowadzącym.

Sezon drugi jest chyba jeszcze bardziej interesujący – bo dotyczy tajemniczego świata dorosłych i dużo bardziej zawiłej sprawy. Sheryl Sheppard została postawiona w bardzo niecodziennej sytuacji: w trakcie miejskiej imprezy sylwestrowej – transmitowanej na żywo w narodowej telewizji – oświadczył jej się jej partner. Kobieta zgodziła się, jednak na drugi dzień zniknęła. Nikt więcej jej nie widział. Sezony 3 i 4 opowiadają o sprawie morderstwa powiązanego z Ku Klux Klanem i przesyłce zawierającej bombę, którą nadano do domu przeciętnej rodziny.


dobre podcasty kryminalne podcast

In the Dark – naprawdę mrożący krew w żyłach

Po blisko 30 latach reporterka powraca do sprawy zaginionego 11-latka. Jacob Wetterling został porwany z ulicy, na oczach swojego kolegi, kiedy wracał rowerem do domu. Chłopca już nigdy nie widziano, policja nigdy nie trafiła też na trop nikogo, kto mógłby być odpowiedzialny za zaginięcie dziecka.

Madeleine Baran, która prowadzi ten podcast kryminalny, blisko współpracuje z rodziną chłopca i osobami zaangażowanymi w sprawę, żeby udzielić jak najbardziej dokładnych odpowiedzi na pytania, które do dziś nie zostały wyjaśnione.

W przypadku tego podcastu naprawdę ważnym jest, żeby nie szukać informacji o sprawie, póki nie wysłucha się całości audycji. Dobra wiadomość jest też taka, że już za kilka dni pojawi się nowy sezon In the Dark – tym razem poświęcony innej sprawie kryminalnej.


Zobacz też: Netflix – filmy dokumentalne


dobre podcasty kryminalne

Up and Vanished – zaginięcie królowej piękności

Debiutancki, ale już bardzo dobry podcast kryminalny – Payne Lindsay stworzył go pod wpływem inspiracji innymi, wspomnianymi powyżej audycjami. Tara Grinstead, młoda nauczycielka i opiekunka młodych kandydatek do konkursów piękności, zniknęła pewnego dnia ze swojego mieszkania. Tego samego dnia widziało ją kilkadziesiąt osób, jednak nie udało się ustalić jednoznacznie, co wtedy robiła. Trop urywa się zaraz po opuszczeniu przez Tarę konkursu, w którym brały udział jej podopieczne…

Up and Vanished to naprawdę interesujący podcast kryminalny (w sumie – jak wszystkie w tym zestawieniu), który stworzono – co ciekawe – na podstawie najgrubszych akt sprawy w historii wymiaru sprawiedliwości stanu Georgia. Mimo takiej ilości danych, przez ponad dziesięć lat nie uczyniono żadnego postępu w śledztwie. Ale czy na pewno…?


dobre podcasty kryminalne

Missing & Murdered – sprawy powiązane z rdzennymi Amerykankami

Missing & Murdered ma na ten moment dwa sezony, ale można spodziewać się kolejnych – bo reporterka prowadząca zajmuje się sprawami spod kryptonimu tzw. missing and murdered indigenous women, czyli zaginionych i zamordowanych rdzennych Amerykanek. Socjologiczne tło tych spraw kryminalnych wiąże się z tym, że od lat 70′ w USA i Kanadzie, największym odsetkiem ofiar przestępstw – głównie porwań i morderstw – były kobiety wywodzące się z rdzennych plemion Ameryki. Ich sprawy były też rzadko wyjaśniane, a sprawcy – karani.

Pierwszy podcast kryminalny w serii Missing & Murdered nosi podtytuł Who Killed Alberta Williams. Tytułowa bohaterka wyszła z imprezy, na której była z siostrą, a potem zniknęła. Wiele osób podawało rozbieżne wersje tego dnia, wiele twierdziło, że widziało Albertę po jej rzekomym zniknięciu, wiele myliło daty. Ostatecznie, sprawa zaginięcia i morderstwa Alberty stała się tylko jeszcze bardziej zawiła.

Drugi sezon to Finding Cleo. Opowiada o rodzeństwie wywodzącym się z plemienia Kri, które dorastało w czasach, kiedy kanadyjski rząd odbierał dzieci rodzinom kanadyjskich Indian i przekazywał je do rodzin zastępczych i zorganizowanych instytucji (warto poczytać o samym procederze, który nie jest znany zbyt wielu ludziom). Rodzeństwo – rozdzielone w młodości – poszukuje swojej siostry, o której losach nigdy nie zostało poinformowane. Reporterka im w tym pomaga, prezentując poszukiwania w postaci podcastu.


bardzo dobre podcasty kryminalne

Atlanta Monster – morderstwa czarnoskórych dzieci w Atlancie

Na przełomie lat 70′ i 80′ w Atlancie dochodziło do nadzwyczajnie wielu porwań i morderstw dzieci. Ofiarami byli przede wszystkim młodzi, czarnoskórzy chłopcy – co nakazało stwierdzić, że sprawy są ze sobą powiązane. Po długich miesiącach strachu, który zawisł nad okolicą, udało się schwytać sprawcę. Czy raczej sprawcę – bo jak to w podobnych historiach bywa, sam skazany twierdzi, że padł ofiarą mistyfikacji i układu. Jak było naprawdę?

Ten podcast kryminalny jest naprawdę interesujący, jednak muszę zaznaczyć, że ze względu na mnogość występujących w nim bohaterów i ich akcent – nie będzie odpowiedni dla osób, które nie posługują się biegle językiem angielskim.


Inne dobre podcasty kryminalne – poczekalnia!

Powyższa lista, to moje absolutne top podcasty kryminalne. Oprócz wybranych i sprawdzonych podcastów, mam też listę rezerwowych – których jeszcze nie sprawdziłam na tyle, żeby z czystym sercem je polecać. Dlatego jeśli szukasz czegoś więcej – sprawdź też: S-Town, Criminal, Actual Innocence, Unsolved, Finding Tammy Jo, Made in Sweden. A może już je znasz?


Przydało się? Polub FP.