Ile pieniędzy zabrać do Londynu? Na tydzień

Ile pieniędzy zabrać do Londynu? Na tydzień

Ile gotówki wziąć ze sobą?

Jeśli wybierasz się do innego kraju, zawsze szukasz informacji o gotówce. Musisz wiedzieć, ile wziąć pieniędzy – czy jedziesz na tydzień, czy na całe życie. A kto Ci lepiej podpowie, jeśli nie ktoś, kto tutaj wydaje na co dzień? Bez gadania – do konkretów.


Jeśli chcesz wiedzieć, ile pieniędzy zabrać na start w Londynie – już wkrótce pojawi się osobny tekst na ten temat.

Ile wziąć pieniędzy do Londynu na tydzień?

Ile kosztuje wyjazd do Londynu z punktu widzenia turysty – jest tylko jedna poprawna odpowiedź: TO ZALEŻY. Żeby zaplanować odpowiedni budżet, trzeba zadać sobie kilka pytań.

jak sie zyje w londynie

Gdzie spać?

Załóżmy, że masz już bilety lotnicze, ale co z noclegiem? Hotel w Londynie to jeden z największych wydatków. Powiedzmy, że przyjeżdżasz na tydzień, w sezonie i będziesz dzielić pokój z kolegą. Rezerwujecie hotel miesiąc wcześniej.

Najtańsza opcja to wieloosobowy pokój w hostelu. Oprócz waszej dwójki, w pokoju może mieszkać jeszcze ktoś inny (od 2 do nawet 6 dodatkowych osób). W takim wypadku, za 6 nocy powinniście zapłacić około 60-80 funtów za osobę.

Jeśli chcecie mieć osobny pokój w hostelu, gdzie nie będzie obcych ludzi – cena wyniesie około 90-120 funtów za pobyt za osobę. Pamiętaj jednak, że często łazienka będzie tylko ogólnodostępna, a nie w pokoju.

Ceny prywatnych pokoi w pensjonatach będą zaczynać się od 100-125 funtów za osobę (dalej od centrum) po 150-200 funtów za osobę – to ceny za 6 nocy.

Pokój w hotelu będzie startował cenowo od 150 funtów w górę za osobę.


Pamiętaj, że te ceny są tylko orientacyjne. Dokładna kwota zależy od tego, na jak długo przyjeżdżasz (im krótszy pobyt, tym wyższa cena za noc), w którym dniu tygodnia (zameldowanie w piątek i sobotę kosztuje najwięcej, ceny w weekend są wyższe), czy przyjeżdżasz w sezonie wakacyjnym (drożej), czy jesteś sam czy z kimś (dwuosobowy pokój jest stosunkowo tańszy niż jednoosobowy) i jak blisko centrum chcesz mieszkać.

Pamiętaj! Mądrze wybieraj lokalizację!

Nie opłaca się zaoszczędzić 20-30 funtów na hotelu i mieszkać daleko od centrum. Różnicę dopłacisz w cenie dojazdu do atrakcji turystycznych i stracisz masę czasu.


Zobacz też: Londyn – poradnik pseudoturysty


Co jeść?

Wyżywienie w Londynie – trudna sprawa. Posiłek w McDonald’s to około 5-8 funtów, w byle knajpce będzie kosztował około 10-15 funtów. Obiad w przeciętnej restauracji – minimum 25 funtów za osobę.

Dlatego turyście z Polski najbardziej opłaca się jeść turystycznie: bułkę i ser z supermarketu.

Radziłabym zaplanować sobie budżet na minimum 10-15 funtów na dzień, jeśli nie planujesz wymyślnych (czy nawet ciepłych) posiłków. Za tę kwotę wyżywisz się kanapkami i raz na dzień hot-dogiem, a jeśli masz na to czas – ugotujesz w hotelu makaron.

Jeśli jesz dużo, jesteś wybredny albo planujesz raz na jakiś czas jeść obiad w knajpkach – 20-25 funtów na dzień z rozsądkiem powinno Ci wystarczyć.

A tak naprawdę – w Londynie da się przeżreć dowolną kwotę. Dlatego im mądrzej gospodarujesz pieniędzmi na jedzenie, tym bardziej jesteś ustawiony.


Zobacz też: Największe rozczarowania Londynu 


Transport

DROGO. Transport to kolejny poważny wydatek w Londynie. Co zrobić, żeby nie wydać na niego milionów?

Po pierwsze – wybierz sensowną lokalizację! Jeśli wybierzesz hotel w 6 strefie, to stracisz na dojazd majątek, a do tego spędzisz czas w metrze, zamiast na wypoczynku. Jeśli uda Ci się znaleźć miejsce do spania w takiej odległości od ścisłego centrum, którą jesteś w stanie pokonać pieszo – jesteś ustawiony.

Jeśli musisz dojeżdżać, to cenę dziennego lub tygodniowego biletu sprawdzisz za pomocą tej tabeli.

Jak to zrobić? Sprawdź na mapie najbliższą do Twojego hotelu stację metra lub pociągów. Wpisz jej nazwę w Google z dopiskiem zone. W wynikach wyszukiwania pojawi Ci się link do opisu stacji na stronie TfL. Pod jej nazwą zobaczysz tam numer strefy, w której znajduje się stacja.

Ile pieniedzy zabrac do Londynu transport

W moim przypadku to strefa 3. Większość atrakcji Londynu znajduje się w strefie 1 – więc muszę jechać ze strefy 3 do 1. Znajduję cenę w tabeli – odpowiednio dla biletu całodziennego lub całotygodniowego:

Ile pieniedzy zabrac do Londynu transport w londynie

Pro tip – w tabeli znajduje się też rubryka capping. Jeśli tam dzienna cena jest niższa, to oznacza, że płacenie kartą zbliżeniową Oyster przez cały dzień w obrębie tych stref wyniesie maksymalnie tyle. Wtedy warto zaopatrzyć się w plastikową kartę zamiast kupować papierowe bilety. To polityka miasta, która ma służyć powolnemu wycofywaniu biletów z papieru.

Ile pieniedzy zabrac do Londynu transport capping

Opłaty za komunikację są w Londynie skomplikowane – jeśli chcesz zrozumieć je lepiej, to już wkrótce pojawi się tu tekst na ten temat. Obserwuj mnie na Facebooku, żeby tego nie przegapić.


Cena dojazdu z lotniska

Z każdego lotniska do centrum Londynu jest kawałek drogi – chyba, że przylatujesz na City Airport. Z Heathrow dojedziesz do centrum metrem. Z innych lotnisk – pociągiem albo autobusem. Cena przejazdu w jedną stronę to około 10 funtów za autobus i 15 za pociąg. Jeśli kupujesz bilety wcześniej przez internet, może być taniej.

Jak się żyje Polakom w Londynie


Cena atrakcji turystycznych

Większość muzeów i atrakcji jest w Londynie dostępna za darmo. Bez opłaty możesz zobaczyć British Museum, Victoria and Albert Museum, Natural History Museum, Tate Modern czy Science Museum. Najbardziej znane pocztówki z miasta to widoki darmowych atrakcji – Big Bena, Hyde Park, Westminster i Buckingham Palace zobaczysz za darmo, więc spacer wzdłuż najbardziej rozpoznawalnych miejsc nie będzie kosztował ani pensa.

Ale…

Za dostęp do niektórych miejsc, które wydają się ikonami miasta, trzeba zapłacić. Jeśli chcesz nie tylko zobaczyć, ale też wejść do wnętrza Westminster Abbey, London Eye czy Tower – będzie kosztować. Bardzo znaną atrakcją jest muzeum figur woskowych Madame Tussauds i tutaj również trzeba sporo zapłacić. Przeciętna cena wstępu wynosi 25 funtów – mniej więcej tyle zapłacisz za bilet na każdą atrakcję.


Jeśli jesteś zdeterminowany, żeby jednak odwiedzić płatne atrakcje, trzymaj się trzech wskazówek.

Po pierwsze – kupuj bilety łączone London Attraction Tickets. Jeśli wybierzesz 2 lub 3 atrakcje do odwiedzenia, to kupując jeden bilet na wszystkie prawdopodobnie zaoszczędzisz nawet do 25 proc. ceny. O takich ofertach poinformują Cię kasjerzy albo strony internetowe atrakcji.

Po drugie – zapytaj w hotelu. Wiele z nich ma specjalne zniżki dla swoich gości i może zaoferować Ci wejściówki odrobinę taniej.

Po trzecie – rezerwuj online. Bilety są wtedy tańsze.

No i przygotuj się na spore kolejki, zwłaszcza przy London Eye i Madame Tussauds.


Pamiątki

Jeśli musisz kupować pamiątki – zastanów się trzy razy. Nie oszukujmy się, większość rzeczy to tanie wytwory chińskich fabryk. Najdroższe, ale (moim zdaniem) najciekawsze pamiątki kupisz w muzeach. Znajdziesz tam nie tylko tandetne magnesy i figurki, ale też książki, pluszaki, miniaturki, puzzle – trochę więcej polotu.

Ceny różnych rzeczy wahają się od 3,50 po 50 i więcej. Magnes to około 3,50-5 funtów, pocztówka – 1-3 funty, figurki i inne zbieracze kurzu to od 5 do 15 funtów.


Inne przydatne ceny

Kawa w kawiarni sieciowej będzie kosztować około 2-4 funtów. Butelka wody i batonik – 2 funty. Porządne lody to 3-5 funtów. 2 cheeseburgery, frytki i cola w McDonald’s – około 4-5 funtów. Supermarketowa kanapka – 1,50-3 funty. Pojedynczy przejazd metrem lub pociągiem to od 2,40 do 4,50 funta – w zależności od trasy i pory dnia.

realia życia w Londynie


No więc ile pieniędzy zabrać na tydzień w Londynie?

Według mnie nie za mały i nie za duży budżet na tydzień w Londynie to około 400 funtów (wliczając w to nocleg) – za taką kwotę możesz spać w przyzwoitym hotelu, jeść i nie głodować, kupić sobie sok i Królową z plastiku. Jeśli jesteś osobą oszczędną, lubisz chodzić piechotą i znajdziesz tani hotel – wystarczy i 200 funtów. A jeśli lubisz dużo kupować, to wydasz wszystko, co zabierzesz: możliwości są.


Czy macie pytania o ceny w Londynie? Czy coś pominęłam?

Piszcie w komentarzach 🙂


Inne teksty na temat życia w Londynie znajdziecie tutaj -> KLIK

 • Bardzo przydatny post:) Świetnie i precyzyjnie to ujęłaś i obliczyłaś:)

 • Ej, napisz poradnik „Jak nie wydać 60 funtów w Paperchase”. Może przeczytam i następnym razem wyciągnę wnioski.

  • Uwaga:
   1. Zamknij oczy.
   2. Biegnij przed siebie.
   3. Otwórz oczy po minięciu witryny Paperchase.

   Ew. wypadki są i tak mniej dotkliwe niż utrata miesięcznej wypłaty.

 • Pingback: Ile pieniędzy zabrać na start w Londynie? | chillife.pl()