Loty do Londynu – jak dojechać z lotniska?

Loty do Londynu – jak dojechać z lotniska?

Ile jest lotnisk w Londynie?

Pisałam już wiele o tym, jak przyjechać, jak zacząć pracę i jak znaleźć mieszkanie w Londynie, ale nigdy nie poruszyłam tematu niepozornego i… dosyć istotnego – lotniska w Londynie. Nie ma innego wyjścia: jeśli chcesz dostać się do krainy miodu, mleka i herbaty o 5PM, to jedyną opcją są loty do Londynu. (Łaskawie pominiemy milczeniem 30-godzinną podróż samochodem przez tunel lub promem…). Automatycznie pojawia się więc problem – jak dojechać z lotniska?

W ogóle to ile jest lotnisk w Londynie?

Jak można się spodziewać, większość lotnisk w Londynie nie jest w Londynie – tylko GDZIEŚ OBOK. Jak więc wybrać to, na które łatwiej się dostać z centrum miasta? Jakie są koszty? Czy warto dopłacić więcej za bilet, żeby dolecieć na lotnisko położone bliżej Londynu? Sprawdźmy.


Lotniska w londynie wszystkie mapa


Inne tematy na temat życia w Londynie tutaj:
archiwum tekstów o Londynie.


Gdzie parkują loty do Londynu? 🙂

Jak dojechać z lotniska

Największe lotnisko w Londynie – Londyn Heathrow (LHR)

Port lotniczy Heathrow to największe lotnisko w Londynie, ale też w całej Europie. Startują stąd samoloty 90 linii, więc z Heathrow można dolecieć tak naprawdę wszędzie. Z Polski dolatują tutaj linie LOT i British Airways startujące z Warszawy i Krakowa – więc nie tanie linie lotnicze. Z innych miast w Polsce można też lecieć do Monachium i tam przesiadać się na Lufthansę, ale nie ma to żadnego praktycznego sensu (drożej, dłużej, opóźnienia).

Heathrow ma 5 terminali i jest olbrzymie. Tak duże, że różne terminale mają różne stacje metra. Lotnisko rzeczywiście znajduje się na terenie Londynu, więc stosunkowo łatwo się na nie dostać. Polskie loty odbywają się zazwyczaj z terminali numer 2 (LOT) i numer 5 (British Airways).

Chociaż Heathrow leży w granicach miasta – inaczej niż pozostałe lotniska w Londynie (jeszcze tylko City Airport tak ma), to nie łudź się, że taksówką dojedziesz na nie dużo szybciej. Na lotniska poza miastem jedzie się autostradą – a na Heathrow w korkach, więc jest bliżej, ale też długo. Dlatego jeśli już się tam wybierasz, to najlepiej ekspresowym pociągiem lub metrem.

Lotnisko Londyn – Heathrow jest stworzone do podróży biznesowych i dalekich. Czasami zdarza się, że BA lub LOT oferują bilety do Polski w podobnej cenie do tanich linii lotniczych (zwłaszcza np. w okolicach świąt), więc warto sprawdzać, ale zazwyczaj się to nie opłaca – ani cenowo, ani czasowo. Plusem lotniska jest to, że dojeżdża na nie metro, więc nie trzeba spieszyć się na określony pociąg/autobus jeżdżący np. raz na godzinę.

Jak dojechać z lotniska Londyn – Heathrow?

Odległość od centrum: 25 kilometrów

Czas podróży do centrum: 15-50 minut, w zależności od środka transportu

Autobusy Megabus lub National Express – Bilety można kupić na stacji w kasie, w maszynach i online. Autobusy dojeżdżają stąd prawie wszędzie – warto ich jednak używać głównie do podróży poza Londyn. Jeśli próbujesz dostać się do określonego miejsca w stolicy, lepiej wybrać metro lub pociąg i nie stać w korkach.

Dokładne informacje  i bilety znajdziesz na stronach National Express, Megabus i lotniska Heathrow.

Ekspresowy pociąg Heathrow Express – najwygodniejszy środek transportu z lotniska Heathrow – z terminalu 5 do centrum jedzie się 20 minut, z terminalu 1 i 2 – zaledwie 15 minut. Niestety, jest to też najdroższa opcja (pomijając taksówki), Heathrow Express kosztuje 25-20 funtów w jedną stronę (ale nawet 12-16 funtów, jeśli zakupiony z min. miesięcznym wyprzedzeniem). Dokładniejsze informacje na stronie przewoźnika.

Zwykłe pociągi TfL – odjeżdżają ze stacji London Paddington, co 30 minut. Jadą na lotnisko około 30-50 minut, w zależności od tego na ilu stacjach staje pociąg. Zanim wsiądziesz do pociągu, musisz kupić bilet w kasie albo w maszynie na dworcu. Ceny są ustalane na bieżąco przez operatorów kolejowych.

Metro – linia Piccadilly – trzy ostatnie stacje linii Piccadilly znajdują się na terenie lotniska Heathrow i są oznaczone numerami odpowiadającymi terminalom lotniczym. Jest to wygodna forma transportu z centrum, jednak może być nieco tłoczno, zwłaszcza w centrum, zwłaszcza z wielkimi walizkami. Z centrum do Heathrow metrem jedzie się około 50 minut – należy doliczyć odpowiednio więcej czasu jeśli będziesz przesiadać się z innej linii na Piccadilly! Cena jednorazowej podróży na lotnisko metrem to od 8 do 12 funtów.


jak dojechać z lotniska w londynie

Lotnisko Londyn-City (LCY)

Jeśli waszą największą bolączką jest to, jak dojechać z lotniska, to lot na London City Airport będzie dla was wymarzony. Jest to jedyny port lotniczy, który naprawdę znajduje się w mieście – zaledwie 10 kilometrów od centrum. Odchodzą stąd loty zarówno budżetowych, jak i droższych linii lotniczych. Z czasem przybywa też miast w Polsce, z których można tu przylecieć (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań i tak dalej).

Jak dojechać z lotniska Londyn – City?

Odległość od centrum: 10 km

Czas podróży do centrum: ok. 30 min

Na lotnisko Londyn-City najlepiej dojechać po prostu komunikacją miejską. Drogę sprawdzamy w Google Maps, które dokładnie pokierują aż do terminalu. Ostatnia stacja położona jest na linii kolejki DLR i nazywa się London City Airport. Cena przejazdu będzie wynosić tyle, co zakup zwykłego biletu miejskiego – w zależności od tego, skąd jedziemy, prawdopodobnie około 4-7 funtów.

Największe lotnisko w londynie


Jeśli chodzi o loty z Polski, to najczęściej wybierane są trzy lotniska w Londynie: Stansted, Luton i Gatwick. To tutaj ląduje większość linii obsługujących budżetowe loty do Londynu ze wszystkich lotnisk w Polsce – przede wszystkim Ryanair i WizzAir.


loty do londynu lotniska londyn

Lotnisko Londyn-Stansted (STN)

Londyn-Stansted jest głównym punktem docelowym, w którym kończą się loty do Londynu linii Ryanair. Ten port lotniczy NIE ZNAJDUJE SIĘ w mieście. Mamy tutaj tylko jeden terminal, jednak wyjścia są rozproszone w kilku budynkach, do niektórych z nich trzeba dojeżdżać wewnętrznym pociągiem. Wszystko jest jednak bardzo dobrze oznakowane, więc trudno się tu zgubić. Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem hotelu blisko lotniska – to tego nie rób. Droga do Londynu to zawsze przynajmniej godzinna przeprawa. Lotnisko Londyn-Stansted – ze względu na położenie – jest najlepsze dla tych, którzy zatrzymują się na wschodzie Londynu lub będą odjeżdżać na lotnisko np. ze stacji Stratford.

Jak dojechać z lotniska Londyn – Stansted?

Odległość od centrum: 60 km (48 od granic miasta)

Czas podróży do centrum: 1,5-2 godziny

Autobusy National Express i podobnych przewoźników – do stacji na terenie Londynu: Stratford, Victoria Station, Golders Green, Baker Street i Liverpool Street. Podróż autobusem do centrum to około 1,5-2h, a do stacji Stratford – niecałą godzinę. Tam można przesiąść się na metro i podróżować wgłąb miasta już komunikacją miejską. Autobusem jedzie się taniej, ale dłużej. Cena biletu to około 10-12 funtów (taniej w przedsprzedaży online.

Pociągi Stansted Express do Tottenham Hale i Liverpool Street – odjeżdżają co 15 minut, jadą do centrum około 45 minut. Jeśli jedzie się na lotnisko z centrum, to może być lepsza opcja niż autobus. Oszczędza czas i z pewnością jest wygodniejsza – nie stoi się w korkach. Cena jest wyższa, ale jeśli kupujesz bilety wcześniej i online, to czasami różnica między ceną pociągu i autobusu wynosi tylko 2-3 funty. Jeśli jednak ruszasz ze wschodu (np. okolice Stratford) to pociągiem i tak będziesz musiał dojechać najpierw do Tottenham Hale i tam się przesiąść – wygodniej wsiąść w jeden autobus i dojechać nim do samego terminala. Dojazd do lotniska tym środkiem transportu kosztuje około 17 funtów.

Bilety najlepiej kupować online – zarówno na pociąg, jak i na autobusy. Są wtedy trochę tańsze (a w przypadku pociągu nawet DUŻO tańsze). UWAGA na przejazdy na loty wcześnie rano i przychodzące późno w nocy – dojazd na to lotnisko między 23:00 a 6:00 jest bardzo ograniczony.


loty do londynu lotniska londyn

Lotnisko Londyn-Luton (LTN)

Londyn-Luton to lotnisko najczęściej wybierane przez pasażerów latających liniami Wizz Air, ale loty do Londynu na tym lotnisku kończy również Ryanair – z Bydgoszczy i Rzeszowa. Lotnisko Luton jest położone na północ od Londynu, przy autostradzie M1. Dojazd tutaj zabiera trochę mniej czasu niż do Stansted, ale… ja osobiście, kiedy myślę o tym, jak dojechać z lotniska Luton, to słabnę. Według mnie jest to bardziej skomplikowane, dlatego jeśli mogę, wybieram Stansted. Inaczej może być dla osób mieszkających na północy Londynu – stamtąd pewnie będzie dużo szybciej.

Jak dojechać z lotniska Londyn – Luton?

Odległość od centrum: 50 km (30 od granic miasta)

Czas podróży do centrum: 1-1,5 godziny

Autobusy National Express lub Green Line – dojeżdżają do i z kilku stacji w centralnym i północnym Londynie, m.in: London Victoria, Paddington, Marble Arch, Baker Street, Finchley i Golders Green. Jeśli podróżujesz z południowej strony miasta, to do tych stacji musisz dojechać metrem. Przejazdy do lotniska Luton odchodzą mniej więcej co 15 minut. Podróż autobusem z centrum powinna trwać około 1 godziny, plus-minus 20 minut. Autobusy zatrzymują się na lotnisku praktycznie pod samym wejściem do terminala. Bilety kosztują normalnie około 10-12 funtów, jednak w okresie wakacyjnym zakup biletu np. dzień przed może kosztować nawet 25 funtów (w przedsprzedaży – np. 5 funtów), więc nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Szczegóły dojazdu autobusami tutaj.

Pociągi na lotnisko Luton odjeżdżają z Blackfriars, City Thameslink, Farringdon i dworca St Pancras International. Pociągi na Luton odjeżdżają przeciętnie co 10-20 minut, a w nocy – raz na godzinę. Teoretycznie nazywają się bezpośrednimi i jadą około 30 minut, a bilet kosztuje około 15 funtów (taniej w przedsprzedaży)… ALE!

Końcowa stacja kolejowa Luton Airport to jeszcze nie terminal – kiedy wysiądziesz z pociągu, musisz przesiąść się na autobus dowożący do budynku lotniska. Przejazd trwa teoretycznie tylko 10 dodatkowych minut, ale trzeba doliczyć czas na przesiadkę, oczekiwanie na autobus, który przyjeżdża raz na 10 minut etc. W ten sposób z 30 minut robi nam się 50 – warto o tym pamiętać! Dodatkowy element zaskoczenia: sprawdź, dokąd kupujesz bilet kolejowy – jeśli jako stacja docelowa widnieje Luton Airport (LUA) – to możesz wsiąść to autobusu dojazdowego za darmo. ALE JEŚLI twój bilet kończy się na Luton Airport Parkway (LTN), to jesteś zobowiązany dopłacić 2,50 za dojazd autobusem pod terminal. Tylko gotówką. Kto jedzie na lotnisko z drobnymi w kieszeni…? Szczegóły dojazdu pociągiem tutaj.


lotniska londyn lotniska mapa

Lotnisko Londyn-Gatwick (LGW)

Jest to wielki i ruchliwy moloch, który aspiruje do tego, by odstawić inne lotniska w Londynie i zostać konkurentem Heathrow. Londyn-Gatwick obsługuje loty do Londynu z ponad 200 miast – w tym te z Krakowa, wykonywane przez linie EasyJet. Posiada dwa terminale, między którymi przemieszczać się można kolejką automatyczną. Londyn – Gatwick leży na południe od Londynu. Z racji rozmiarów, Gatwick ma bardzo rozbudowaną sieć połączeń autobusowych i kolejowych.

Jak dojechać z lotniska Londyn – Gatwick?

Odległość od centrum: 40 km

Czas podróży do centrum: 30 minut – 1 godzina

Pociągiem lub autobusem – podobnie, jak w przypadku poprzednich lotnisk. Kursuje tu National Express i easyBus – ich rozkład jest bardzo rozbudowany, a autobusy z London Victoria odjeżdżają co chwilę. Koszt biletu to około 10 funtów – również drożej/taniej w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem zakupimy miejscówkę.

Pociągi Gatwick Express – dojeżdżają między innymi do stacji Londyn Victoria, Farringdon, St. Pancras, London Bridge i wielu innych. Do Victorii z lotniska Gatwick jedzie się króciutko, bo tylko 30 minut. Dworzec kolejowy jest w terminalu północnym. Autobusy z kolei odjeżdżają głównie z terminalu południowego i dojeżdżają do kilku największych stacji w Londynie. Ceny pociągu – około 17 funtów (tańsza przedsprzedaż).


Ile jest lotnisk w londynie

Lotniska w Londynie – podsumowanie i porównanie

Jeżeli możesz wybierać między kilkoma lotniskami, to kieruj się przede wszystkim tym, z której strony Londynu będziesz na nie dojeżdżać – być może uda się ominąć niemiłe przebijanie się przez centrum? Loty do Londynu odbywają się zwykle w takich godzinach, w których jest jeszcze jakiś dojazd – ale jeśli musisz być na lotnisku wcześnie rano lub dolecisz późnym wieczorem, to lepiej dodatkowo się zabezpieczyć, również ze względu na spóźnienia i korki, które czasami, niestety, się zdarzają.

Oczywiście na wszystkie lotniska możesz dojechać samochodem. To często najwygodniejsza opcja – ale i najdroższa, bo wymaga opłacenia parkingu lub taksówki. Jeśli podróżujesz w kilka osób to może się jednak okazać, że taniej będzie wynająć niezrzeszoną taksówkę niż podróżować autobusem lub pociągiem. PAMIĘTAJ jednak o zasadzie ograniczonego zaufania!

Bilety na wszystkie przejazdy na lotniska warto kupować online.

Na miejscu zazwyczaj jest obecny przedstawiciel przewoźnika, który albo ma swoją budkę w terminalu, albo po prostu sprzedaje bilety na przystanku – ale w ten sposób zapłacisz najwyższą możliwą cenę, a przy zamawianiu biletu online będzie czasem nawet kilkukrotnie taniej.

Aha… Loty do Londynu obsługuje też lotnisko Southend – położone ponad 80 kilometrów od miasta. Nie opisuję go dlatego, że obsługuje ono głównie sezonowe czartery wakacyjne i połączenia z Irlandią.


Jeśli interesuje cię ten temat, zobacz moje
archiwum tekstów o Londynie.


A jeśli przydał Ci się ten tekst, to polub FP.