Jak otworzyć konto w UK – bez potwierdzenia adresu

Jak otworzyć konto w UK – bez potwierdzenia adresu

Jak zacząć życie w Londynie

Do rozpoczęcia pracy w Londynie (czy Wielkiej Brytanii w ogóle) niezbędne jest załatwienie kilku formalności, których niestety można dopełnić dopiero na miejscu. Najważniejsze na początku są konto bankowe i National Insurance Number, bez których w praktyce bardzo trudno jest zacząć pracę. W przeszłości większym problemem był NIN, ale od 2017 roku odrobinę zmieniły się przepisy. Teraz trudno jest otworzyć konto bankowe w UK bez potwierdzenia adresu. A to oczywiście kreuje masę problemów przede wszystkim świeżym przyjezdnym.

Dlatego podpowiem kilka sposobów, które mogą pomóc w założeniu konta w banku w UK bez adresu – ale to na końcu, zaczynamy od początku.


Jak dostać National Insurance Number?

Żeby legalnie pracować w Wielkiej Brytanii, musisz mieć NIN – numer ubezpieczenia i identyfikacji podatkowej. Żeby go dostać, trzeba telefonicznie umówić się na spotkanie, a potem stawić na rozmowę z urzędnikiem w Jobcentre. Opis tej procedury brzmi przerażająco – zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero odnajduje się w nowej rzeczywistości. W praktyce nie jest jednak tak strasznie.

Żeby umówić się na spotkanie o NIN zadzwoń na infolinię (aktualnie numer 0345 600 0643), a ktoś przydzieli Ci termin za orientacyjnie 3-14 dni. Czas oczekiwania na spotkanie zależy od okresu roku – najdłużej czeka się w lato, bo wtedy najwięcej osób przyjeżdża i aplikuje o NIN.

W trakcie telefonicznej rozmowy z przedstawicielem zostaniesz zapytany o adres, kiedy przyjechałeś, o podstawowe dane. Dostaniesz też termin spotkania w Job Centre – najbliższym urzędzie pracy. Potwierdzenie terminu przyjdzie pocztą – jednak najczęściej list dojdzie dopiero po terminie spotkania, więc upewnij się, że zapisałeś miejsce, adres i dokładną godzinę spotkania w trakcie rozmowy przez telefon.

Najważniejsze – nie spóźnij się.

W Jobcentre powinieneś być 20-30 minut wcześniej, bo tylko chwila spóźnienia może sprawić, że termin przepadnie. Kiedy pojawisz się w budynku, musisz podejść do recepcji i podpisać się na liście, którą wskażą Ci urzędnicy. Potem czekasz na swoje spotkanie, na które ktoś cię wywoła.


Zobacz też: Koszty życia w Londynie 2018 – ceny i zarobki


Co zabrać na spotkanie o NIN?

Na spotkanie powinieneś zabrać wszystkie dokumenty, jakie tylko możesz znaleźć. Bardzo często nikt cię o nie nie zapyta, ale na wszelki wypadek warto je mieć. Niezbędny jest dowód osobisty i/lub paszport.

Może się przydać wszystko inne: bilet samolotowy, potwierdzenie adresu, ewentualne listy otrzymane na twój nowy adres, umowa o pracę – wszystko, co posiadasz. Rzadko ktoś o nie prosi, ale nie zaszkodzi ich ze sobą zabrać.

Na samym spotkaniu, urzędnik zapyta cię o twoje dane: imię i nazwisko, adres pod którym mieszkasz, po co przyjechałeś, czy masz pracę. Mów prawdę i się nie krępuj, NIN zostaje przydzielony praktycznie każdemu. Jeśli nie masz jeszcze pracy, powiedz, że jesteś w trakcie szukania, albo że czekasz na wyniki rekrutacji. Prawdopodobnie padnie też pytanie o to, kiedy przyjechałeś do UK, więc zapamiętaj datę przylotu. Będziesz musiał okazać dokumenty tożsamości, które zostaną skopiowane przez urzędnika.

jak otworzyc konto w banku w uk


Kilkanaście dni po spotkaniu dostaniesz list z Twoim numerem NIN. Pilnuj tego dokumentu i strzeż go jak oka w głowie, bo od teraz NIN będzie służył Ci do wszystkiego. W trakcie oczekiwania na nadanie numeru (po spotkaniu) według prawa możesz już pracować. List z potwierdzeniem spotkania w Job Centre powinien wystarczyć dla pracodawcy, ale może się zdarzyć, że ktoś odmówi Ci zatrudnienia do czasu otrzymania numeru i nie za bardzo możesz coś z tym zrobić.


Konto w banku w UK bez adresu

Największy problem przyjeżdżających. Kiedy ja przyjechałam do UK, konto w banku zakładało się w 5 minut, wchodząc do wybranej placówki banku. Teraz niestety sprawy się skomplikowały. W Anglii funkcjonuje termin proof of address – czyli potwierdzenie adresu zamieszkania. Może to być list z rachunkiem na twoje nazwisko, potwierdzenie opłaty lokalnych podatków, ale najczęściej – wyciąg z banku.

Od marca 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczące bankowości i teraz do założenia konta – oprócz dowodu tożsamości – jest też niezbędny właśnie proof of address. Którego osoba świeżo po przyjeździe nie ma – bo nie ma jeszcze żadnych tutejszych rachunków ani innego konta w banku. A bez konta trudno jest zacząć jakąkolwiek pracę.


Zobacz też: Londyn – poradnik pseudoturysty (PRAKTYCZNE porady) 


Jak więc otworzyć konto bankowe w UK? W nielicznych placówkach bankowych jeszcze udaje się założyć konto bez potwierdzenia adresu. W większości – już się nie uda. List, który otrzymasz z Jobcenter w trakcie zakładania NINu NIE JEST potwierdzeniem adresu i raczej nie zadziała (choć legendy głoszą, że niektórym się udało).


Jak założyć konto w banku bez proof of address?

Już po wprowadzeniu nowych przepisów zakładałam konta bankowe z różnymi ludźmi – klientami mojego pracodawcy albo znajomymi. Stąd znam kilka sposobów, które pomagają w otwieraniu konta w UK bez adresu. Niestety, nie mogę powiedzieć, że będą w 100 procentach skuteczne – bo nowe ustalenia są na tyle niejasne nawet dla pracowników banków, że najlepszym sposobem jest po prostu kombinowanie. Dlatego warto wypróbować parę z tych metod.

konto bankowe w anglii 2017


Zobacz też: Jak najszybciej znaleźć pracę w Londynie?


Konto bankowe w Anglii 2017

Minimum do zakładania konta to zwykłe dokumenty: dowód osobisty lub paszport. W niektórych bankach trzeba umówić się na spotkanie, w innych placówkach można po prostu wejść z ulicy i rozmawiać z pracownikiem. Żeby obejść brak proof of address można spróbować:

  • Przyjść do banku z kimś, kto od lat jest jego klientem albo poświadczy, że u niego mieszkasz i przedstawi swoje potwierdzenie adresu. Ten sposób działał, ale teraz już coraz rzadziej się sprawdza. Wciąż jednak można próbować.

  • Jeśli ktoś Ci na początku pomaga, może spróbować dopisać cię do swoich rachunków jako współwłaściciela konta – np. do internetu lub prądu. Wtedy twoje nazwisko pojawi się na jego następnym rachunku, Ty będziesz mógł założyć konto bankowe na jego adres domowy, a potem – po otwarciu konta – w kilka minut zmienić adres w banku na swój własny.

  • Przedstawić umowę najmu mieszkania lub pokoju na swoje nazwisko. Niestety, tu też jest haczyk: umowa powinna być potwierdzona przez prawnika lub lokalną gminę – jeśli to umowa z prywatnym landlordem. Jeśli umowę podpisano z agencją, to musi to być rozpoznawalna i szanowana agencja – nie każda jest za taką uznawana, więc kolejny raz trzeba po prostu próbować.

  • Przynieść kontrakt o pracę lub wypisane przez pracodawcę potwierdzenie zatrudnienia. Jeden z najbardziej skutecznych dokumentów, ale i trudny do uzyskania, bo pracodawcy rzadko chcą zawracać sobie głowę wystawianiem papierów i chętniej zatrudnią kogoś, kto już nie potrzebuje pomocy z formalnościami.

  • Przez internet można sobie założyć przedpłaconą kartę bankową – czyli kartę, na którą można wpłacić dowolną sumę i potem używać jej jako normalnej karty płatniczej. W trakcie zakładania takiej karty otrzymujemy (zazwyczaj po 3-5 dniach) list z potwierdzeniem otwarcia konta. Ten list powinien zadziałać jako potwierdzenie adresu.

    Karta, którą ja znam, to Pockit, ale są też dostępne inne opcje. Koszt utrzymania karty to kilka funtów miesięcznie – ale po założeniu konta bankowego można z niej zrezygnować, jeśli nie jest już dłużej potrzebna.

  • Istnieje też karta Revolut, wraz z którą otrzymujesz normalne, funkcjonalne konto bankowe. Kartę prosto się zakłada przez internet, a z konta można korzystać z powodzeniem przez pierwsze miesiące (albo i na zawsze) do czasu, kiedy zdobędziemy normalne potwierdzenie adresu.

  • Opcja dla zdesperowanych – jeśli nic innego się nie udało, ostatnią deską ratunku będzie rejestracja samozatrudnienia. Wiele osób na początku i tak pracuje w schemacie self employment, więc jeśli masz wyjątkowego pecha i w żaden sposób nie zdołałeś otworzyć konta – to może być rozwiązanie. Rejestrację jako samozatrudniony możesz przejść dopiero po uzyskaniu NIN. Musisz w tym celu zwrócić się do HMRC (tutejszej skarbówki). W trakcie procesu rejestracji otrzymasz list z potwierdzeniem, który będzie też wiarygodnym potwierdzeniem adresu.

Jeśli masz już gdzie mieszkać, posiadasz NIN i konto bankowe, to jesteś gotowy do poszukiwania pracy! Jeśli dopiero przyjeżdżasz, to sprawdź ile pieniędzy potrzebujesz na start. 

Albo poczytaj INNE WPISY O LONDYNIE.


Podobał Ci się wpis? Polub moją stronę na Facebooku!