Jak otworzyć konto w UK – bez potwierdzenia adresu

Jak otworzyć konto w UK – bez potwierdzenia adresu

Jak zacząć życie w Londynie

Do rozpoczęcia pracy w Londynie (czy Wielkiej Brytanii w ogóle) niezbędne jest załatwienie kilku formalności, których niestety można dopełnić dopiero na miejscu. Najważniejsze na początku są konto bankowe i National Insurance Number, bez których w praktyce bardzo trudno jest zacząć pracę. W przeszłości większym problemem był NIN, ale od 2017 roku odrobinę zmieniły się przepisy i teraz trudno jest otworzyć konto bankowe w UK bez potwierdzenia adresu. A to oczywiście kreuje masę problemów przede wszystkim świeżym przyjezdnym.

Dlatego podpowiem kilka sposobów, które mogą pomóc w założeniu konta w banku w UK bez adresu – ale to na końcu, zaczynamy od początku.


Jak dostać National Insurance Number?

Żeby legalnie pracować w Wielkiej Brytanii, musisz mieć NIN – numer ubezpieczenia i identyfikacji podatkowej. Żeby go dostać, trzeba telefonicznie umówić się na spotkanie, a potem stawić na rozmowę z urzędnikiem w Jobcentre. Opis tej procedury brzmi przerażająco – zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero odnajduje się w nowej rzeczywistości. W praktyce nie jest jednak tak strasznie.

Żeby umówić się na spotkanie o NIN zadzwoń na infolinię (aktualnie numer 0345 600 0643), a ktoś przydzieli Ci termin za orientacyjnie 3-14 dni. Czas oczekiwania na spotkanie zależy od okresu roku – najdłużej czeka się w lato, bo wtedy najwięcej osób przyjeżdża i aplikuje o NIN.

W trakcie telefonicznej rozmowy z przedstawicielem zostaniesz zapytany o adres, kiedy przyjechałeś, o podstawowe dane. Dostaniesz też termin spotkania w Job Centre – najbliższym urzędzie pracy. Potwierdzenie terminu przyjdzie pocztą – jednak najczęściej list dojdzie dopiero po terminie spotkania, więc upewnij się, że zapisałeś miejsce, adres i dokładną godzinę spotkania w trakcie rozmowy przez telefon.

Najważniejsze – nie spóźnij się.

W Jobcentre powinieneś być 20-30 minut wcześniej, bo tylko chwila spóźnienia może sprawić, że termin przepadnie. Kiedy pojawisz się w budynku, musisz podejść do recepcji i podpisać się na liście, którą wskażą Ci urzędnicy. Potem czekasz na swoje spotkanie, na które ktoś Cię wywoła.


Na spotkanie powinieneś zabrać wszystkie dokumenty, jakie tylko możesz znaleźć. Bardzo często nikt Cię o nie nie zapyta, ale na wszelki wypadek warto je mieć. Niezbędny jest dowód osobisty i/lub paszport.

Może się przydać wszystko inne: bilet samolotowy, ewentualne listy otrzymane na Twój nowy adres, umowa o pracę – wszystko, co posiadasz. Rzadko ktoś o nie prosi, ale nie zaszkodzi ich ze sobą zabrać.

Na samym spotkaniu, urzędnik zapyta Cię o Twoje dane: imię i nazwisko, adres pod którym mieszkasz, po co przyjechałeś, czy masz pracę. Mów prawdę i się nie krępuj, NIN zostaje przydzielony praktycznie każdemu. Jeśli nie masz jeszcze pracy, powiedz, że jesteś w trakcie szukania, albo że czekasz na wyniki rekrutacji. Prawdopodobnie padnie też pytanie o to, kiedy przyjechałeś do UK, więc zapamiętaj datę przylotu. Będziesz musiał okazać dokumenty tożsamości, które zostaną skopiowane przez urzędnika.

jak otworzyc konto w banku w uk


Kilkanaście dni po spotkaniu dostaniesz list z Twoim numerem NIN. Pilnuj tego dokumentu i strzeż go jak oka w głowie, bo od teraz NIN będzie służył Ci do wszystkiego. W trakcie oczekiwania na nadanie numeru (po spotkaniu) według prawa możesz już pracować. List z potwierdzeniem spotkania w Job Centre powinien wystarczyć dla pracodawcy, ale może się zdarzyć, że ktoś odmówi Ci zatrudnienia do czasu otrzymania numeru i nie za bardzo możesz coś z tym zrobić.


Konto w banku w UK bez adresu

Największy problem przyjeżdżających. Kiedy ja przyjechałam do UK, konto w banku zakładało się w 5 minut, wchodząc do wybranej placówki banku. Teraz niestety sprawy się skomplikowały. W Anglii funkcjonuje termin proof of address – czyli potwierdzenie adresu zamieszkania. Może to być list z rachunkiem na Twoje nazwisko, potwierdzenie opłaty lokalnych podatków, ale najczęściej – wyciąg z banku.

Od marca 2017 roku zmieniły się przepisy dotyczące bankowości i teraz do założenia konta – oprócz dowodu tożsamości – jest też niezbędny właśnie proof of address. Którego osoba świeżo po przyjeździe nie ma – bo nie ma jeszcze żadnych tutejszych rachunków ani innego konta w banku. A bez konta trudno jest zacząć jakąkolwiek pracę.


Zobacz też: Londyn – poradnik pseudoturysty (PRAKTYCZNE porady) 


Jak więc otworzyć konto bankowe w UK? W nielicznych placówkach bankowych jeszcze udaje się założyć konto bez potwierdzenia adresu. W większości – już się nie uda. List, który otrzymasz z Jobcenter w trakcie zakładania NINu NIE JEST potwierdzeniem adresu i raczej nie zadziała (choć legendy głoszą, że niektórym się udało).


Jak założyć konto w banku bez proof of address?

Już po wprowadzeniu nowych przepisów zakładałam konta bankowe z różnymi ludźmi – klientami mojego pracodawcy albo znajomymi. Stąd znam kilka sposobów, które pomagają w otwieraniu konta w UK bez adresu. Niestety, nie mogę powiedzieć, że będą w 100 procentach skuteczne – bo nowe ustalenia są na tyle niejasne nawet dla pracowników banków, że najlepszym sposobem jest po prostu kombinowanie. Dlatego warto wypróbować parę z tych metod.

konto w banku w uk bez potwierdzenia adresu


Otwieranie konta w banku w UK

Minimum do zakładania konta to zwykłe dokumenty: dowód osobisty lub paszport. W niektórych bankach trzeba umówić się na spotkanie, w innych placówkach można po prostu wejść z ulicy i rozmawiać z pracownikiem. Żeby obejść brak proof of address można spróbować:

  • Przyjść do banku z kimś, kto od lat jest jego klientem albo poświadczy, że u niego mieszkasz i przedstawi swoje potwierdzenie adresu. Ten sposób działał, ale teraz już coraz rzadziej się sprawdza. Wciąż jednak można próbować.

  • Jeśli ktoś Ci na początku pomaga, może spróbować dopisać Cię do swoich rachunków jako współwłaściciela konta – np. do internetu lub prądu. Wtedy Twoje nazwisko pojawi się na jego następnym rachunku, Ty będziesz mógł założyć konto bankowe na jego adres domowy, a potem – po otwarciu konta – w kilka minut zmienić adres w banku na swój własny.

  • Przedstawić umowę najmu mieszkania lub pokoju na swoje nazwisko. Niestety, tu też jest haczyk: umowa powinna być potwierdzona przez prawnika lub lokalną gminę – jeśli to umowa z prywatnym landlordem. Jeśli umowę podpisano z agencją, to musi to być rozpoznawalna i szanowana agencja – nie każda jest za taką uznawana, więc kolejny raz trzeba po prostu próbować.

  • Przynieść kontrakt o pracę lub wypisane przez pracodawcę potwierdzenie zatrudnienia. Jeden z najbardziej skutecznych dokumentów, ale i trudny do uzyskania, bo pracodawcy rzadko chcą zawracać sobie głowę wystawianiem papierów i chętniej zatrudnią kogoś, kto już nie potrzebuje pomocy z formalnościami.

  • Przez internet można sobie założyć przedpłaconą kartę bankową – czyli kartę, na którą można wpłacić dowolną sumę i potem używać jej jako normalnej karty płatniczej. W trakcie zakładania takiej karty otrzymujemy (zazwyczaj po 3-5 dniach) list z potwierdzeniem otwarcia konta. Ten list powinien zadziałać jako potwierdzenie adresu.

    Karta, którą ja znam, to Pockit, ale są też dostępne inne opcje. Koszt utrzymania karty to kilka funtów miesięcznie – ale po założeniu konta bankowego można z niej zrezygnować, jeśli nie jest już dłużej potrzebna.

  • Istnieje też karta Revolut, wraz z którą otrzymujesz normalne, funkcjonalne konto bankowe. Kartę prosto się zakłada przez internet, a z konta można korzystać z powodzeniem przez pierwsze miesiące (albo i na zawsze) do czasu, kiedy zdobędziemy normalne potwierdzenie adresu.

  • Opcja dla zdesperowanych – jeśli nic innego się nie udało, ostatnią deską ratunku będzie rejestracja samozatrudnienia. Wiele osób na początku i tak pracuje w schemacie self employment, więc jeśli masz wyjątkowego pecha i w żaden sposób nie zdołałeś otworzyć konta – to może być rozwiązanie. Rejestrację jako samozatrudniony możesz przejść dopiero po uzyskaniu NIN. Musisz w tym celu zwrócić się do HMRC (tutejszej skarbówki). W trakcie procesu rejestracji otrzymasz list z potwierdzeniem, który będzie też wiarygodnym potwierdzeniem adresu.

Jeśli masz już gdzie mieszkać, posiadasz NIN i konto bankowe, to jesteś gotowy do poszukiwania pracy! Jeśli dopiero przyjeżdżasz, to sprawdź ile pieniędzy potrzebujesz na start. 

Albo poczytaj INNE WPISY O LONDYNIE.