Kiedy najlepiej jechać do Londynu? Pogoda, ceny, turyści

Kiedy najlepiej jechać do Londynu? Pogoda, ceny, turyści

Kiedy najlepiej jechać do Londynu na weekend albo dłuższy urlop?

Czy tutaj ciągle pada i jest zimno? Czy zawsze jest tłok? Czy słynna londyńska pogoda uniemożliwi nam zwiedzanie? W jakim miesiącu w Londynie będzie najtaniej? Czy Londyn zimą da się lubić? Rozwiążmy razem te zagadki!

Wycieczka do Londynu – chociaż to pozornie bardzo bliskie Polakom miasto – często budzi wątpliwości. O ile o Kairze większość znajomych poradzi wam to samo: jest gorąco i turystycznie; o tyle o Londynie słyszeliśmy dziesiątki zupełnie skrajnych opinii: zimno; nie tak zimno; ciągle pada; rzadko pada; bardzo tłoczno; nie tak bardzo; lepiej latem/zimą/w święta. No więc jak to jest?

Kiedy najlepiej jechać do Londynu?

kiedy jechać do londynu

Pogoda w Londynie


Największy wróg turysty – deszcz

W kwestii pogody – brytyjska aura rzeczywiście jest nieprzewidywalna. To, że – przykładowo – co roku w kwietniu mamy piękną pogodę jeszcze nie oznacza, że tym razem również tak będzie. Ba! Moją osobistą zmorą jest fatum weekendowe – kiedy to przez kilka bitych tygodni od poniedziałku do piątku świeci piękne słońce, a w każdy piątek o 18:00 rozpoczyna się deszcz trwający dokładnie do poniedziałkowego poranku. Naprawdę!

Jeśli więc chodzi o deszcz, to wybierając się do Londynu trzeba po prostu pogodzić się z ryzykiem, że przez kilka dni możemy nie zobaczyć słońca. Im prędzej przywykniesz do myśli, że pogoda w Londynie to jak rosyjska ruletka, tym mniej zepsuje ci ona wypoczynek. Dlatego osobiście zalecam zabieranie ze sobą nieprzemakalnej kurtki z kapturem i nieprzemakalnych butów – bez względu na porę roku, którą wybraliście na wycieczkę do Londynu.

kiedy najlepiej jechac do londynu

Z tego samego powodu żadne informacje, które podam poniżej, nie są pewne i nie należy ich brać zbyt poważnie!

Według synoptyków, najbardziej suchym miesiącem w Londynie jest luty. To właśnie w okresie pomiędzy lutym a wczesnym kwietniem spada najmniej deszczu oraz mamy najmniej deszczowych dni. (Z kolei w czerwcu jest troszkę inaczej: mamy mało deszczowych dni, ale spada więcej wody – jeśli więc nie przeszkadza wam pogoda monsunowa, to zapraszamy wtedy!) Pogoda w Londynie w lutym zdominowana jest przez chłodny wiatr, ale w ciepłych ubraniach jak najbardziej da się przeżyć.

Najbardziej „mokra” pora roku to późna jesień –  kiedy to deszcz pada przeciętnie co drugi dzień. Pogoda w Londynie w listopadzie i grudniu to typowa brytyjska aura. Są to najbardziej deszczowe miesiące i wtedy właśnie jest ogólnie szaroburo (stalowoszaro), więc raczej nie polecam tej pory na odwiedziny osobom, które są zbudowane z cukru lub noszą okulary. Nic miłego. Śnieg w Londynie zdarza się raczej rzadko. Jeśli już się pojawi – to oznacza apokalipsę. Zawsze.

londyn kiedy jechać

Niby ciepło, ale zimno

Jak się na to patrzy z Polski, to w Londynie niby nigdy nie jest zimno. Najchłodniejszy miesiąc to styczeń, kiedy to temperatura w Londynie wynosi przeciętnie 5 stopni. Z kolei w lato rzadko bywa bardzo gorąco, odczuwalne temperatury w wakacje oscylują wokół 18-20 stopni, jednak bywają też fale upałów.

Zarówno letnia, jak i zimowa temperatura w Londynie musi być jednak oceniana przez filtr wiatru i wilgotności powietrza. Na pewno ma na to wpływ fakt, że sama jestem osobą o szczególnej wrażliwości na podmuchy – ale jeszcze nigdy nie byłam na zewnątrz do późnego wieczoru w krótkim rękawku czy krótkich spodenkach. Nawet w lato. Oczywiście, tubylcy noszą roznegliżowane stroje bez względu na pogodę, ale jeśli – tak jak ja – raczej łatwo marzniecie, to nawet w lato powinniście mieć ze sobą lekką kurtkę czy bluzę.

Z kolei w zimę nie dajcie się zwieść termometrom. Jeśli w Polsce mamy -7-8 stopni, a tutaj 3-4 st. na plusie, to nie zakładajcie, że w Londynie będzie cieplej. Jeśli planowana wizyta w Londynie wypada w zimę lub wczesną wiosną, miejcie przy sobie ciepłą czapkę i grubszą kurtkę, bo mimo wyższych niż w Polsce temperatur, wiatr przenika do kości i próbuje urwać głowę…

Ostateczna zasada jest więc banalna – w podróż zawsze ubieraj się na cebulkę 🙂


londyn kiedy jechać

Inni turyści

Londyn jest miastem, które nigdy nie przestaje być pełne turystów. Ludzie przyjeżdżają tutaj przez cały rok, bez najmniejszej przerwy. Mimo tego letnie miesiące pozostają najbardziej obleganymi. W tym czasie trzeba liczyć się ze wzmożonym ruchem i tłokiem przy głównych atrakcjach turystycznych – nawet gorszym niż zwykle.

Jeśli w mieście jest wielu turystów, to automatycznie wydłużają się kolejki – więc jeśli wycieczka do Londynu ma potrwać tylko 2-3 dni, a jednocześnie być intensywna i bogata w zwiedzanie, to trzeba założyć dodatkowy koszt biletów priorytetowych np. na London Eye czy do muzeum figur woskowych. Albo wliczyć w plan stanie w kolejce: nawet do 2-3 godzin.


Zobacz też: Ile pieniędzy zabrać do Londynu? Na tydzień


Lokalne święta

Bardzo ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, kiedy planuje się wyjazd do Londynu, a o której wiele osób zupełnie zapomina, są lokalne święta i rozkład roku szkolnego.

W UK oczywiście obchodzi się Wielkanoc i Boże Narodzenie. Poza tym dochodzą jeszcze Bank Holidays, czyli dni ustawowo wolne od pracy. Aktualna lista świąt i dni wolnych w Wielkiej Brytanii znajduje się pod tym adresem.

Dlaczego bank holidays odgrywają kluczową rolę w wyborze, kiedy jechać do Londynu? Z kilku powodów. Po pierwsze, w tym czasie bardzo prawdopodobnym jest, że wiele atrakcji turystycznych i sklepów będzie zamknięte na cztery spusty. Do tego transport miejski będzie bardzo ograniczony, albo nawet (szczególnie w Boże Narodzenie) nie będzie funkcjonował wcale! To samo dotyczy transportu lotniskowego. Jeśli więc wybieracie się do Londynu na święta – koniecznie sprawdźcie wcześniej, jakie są ustalenia na dany Bank Holiday. Informacje są na bieżąco udostępniane na stronie komunikacji miejskiej TfL i na stronach poszczególnych atrakcji turystycznych.

londyn kiedy zwiedzać

Po drugie – długie weekendy związane z Bank Holiday (wypada zazwyczaj w poniedziałek) to czas, kiedy wielu Londyńczyków opuszcza miasto (więc część okolic będzie opustoszała), ale też czas kiedy wielu Brytyjczyków decyduje się zwiedzać stolicę. Z tego powodu rosną ceny hoteli. Z kolei bilety lotnicze mogą być tańsze, bo lwia część ludzi będzie chciała w tym czasie wylecieć Z LONDYNU, a nie do niego przylatywać.

Zwłaszcza w kilka konkretnych dni w okresie świątecznym ceny biletów z Polski do Londynu i zaraz po świętach w drugą stronę bywają tańsze (np. w Wielki Piątek do Londynu i w Lany Poniedziałek – do Polski). Wyjaśnienie tego fenomenu jest banalnie proste – wszyscy Polacy mieszkający na Wyspach chcą dostać się w tym czasie do domu rodzinnego, więc największe obłożenie samolotów występuje na dzień przed świętami i na dzień po świętach. W drugą stronę zainteresowanie jest mierne. Zanim kupisz bilety do Londynu na święta, warto jednak przekalkulować, czy oszczędności na przelotach nie zostaną pożarte przez podwyższone ceny pokoi hotelowych!


Szkolne wakacje

Wakacje szkolne w Londynie mają miejsce w innym czasie niż w Polsce. Oprócz przerw świątecznych, dzieci mają też rodzaj ferii – Half Term – w lutym, maju i październiku. W tym czasie szczególnie zatłoczone mogą być atrakcje odpowiednie dla dzieci i niektóre muzea. Dokładne daty ferii można sprawdzić na tej stronie.


Zobacz też: Komunikacja miejska w Londynie


londyn kiedy zwiedzać

Ceny biletów lotniczych

Do Londynu warto jechać wtedy, kiedy trafiają się najtańsze bilety lotnicze. Przy odrobinie szczęścia i elastyczności, podróż w dwie strony można wyłapać nawet za mniej niż 100 zł. Ogólna zasada jest taka, że najdrożej podróżuje się w weekendy i w lato. Warto jednak wiedzieć, kiedy linie lotnicze oferują specjalne promocje.

Najtańsze bilety do Londynu można kupić wczesną wiosną i późną jesienią. Zdecydowanie najtaniej jest podróżować w marcu i kwietniu oraz listopadzie i grudniu (poza okresem świątecznym – wtedy bilety są tańsze w kilka konkretnych dni wg zasady opisanej powyżej, ale nie aż tak tanie, jak w okresie promocyjnym). W lutym i marcu organizowane są kilkudniowe wyprzedaże biletów, kiedy bilety na koniec marca i kwiecień sprzedaje się nawet za 39-59 zł za sztukę. Analogicznie, wyprzedaże na przełomie października i listopada oferują tanie bilety do Londynu na listopad i początek grudnia.

londyn zima

Nie ma określonych dat, kiedy to się zdarza – dlatego warto śledzić ceny na bieżąco lub zapisać się do newsletterów Ryanaira i WizzAira. Podobne wyprzedaże zdarzają się też kilka razy do roku, np. w pierwszych dwóch tygodniach po Nowym Roku czy w tzw. Black Friday.

Żeby skorzystać z przecenionych biletów, zazwyczaj trzeba mieć możliwość zorganizowania sobie wyjazdu na ostatnią chwilę, bo w wyprzedażach oferuje się bilety na okres 2-5 tygodni do przodu. Bilety o najniższych cenach to te na niewygodny czas, poza weekendem – np. z wylotem w środę i powrotem we wtorek.


Kiedy najlepiej jechać do Londynu?

Według mnie, najlepsze miesiące na wycieczkę do Londynu to kwiecień i październik. Istnieją duże szanse na zakup promocyjnych biletów w tym czasie, pogoda raczej nie jest ekstremalna, a miasto – przepełnione. Według mnie, w lato warto przyjechać raczej na dłuższy urlop (ze względu na tłok i kolejki), a krótki, 2-3-dniowy wyjazd najlepiej odbyć poza sezonem.

Pomimo dostępności okazyjnych biletów na Wielkanoc i Boże Narodzenie, sama nie zdecydowałabym się, żeby wtedy jechać do Londynu. Moim zdaniem utrudnienia związane z wolnymi dniami mogą popsuć wycieczkę. Wydaje mi się, że tutejsza komunikacja miejska jest i tak dosyć skomplikowana do zrozumienia, nawet bez świątecznych ograniczeń. Do tego ceny hotelowe bywają nieprzewidywalne i mogą na czas świąt wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Ryzykowne jest też obłożenie lotnisk w czasie, kiedy każdy próbuje wykorzystać wolne dni na podróż – kolejki do odprawy, korki na drogach dojazdowych… Chyba bym się nie zdecydowała.

Jeśli nie przeraża was perspektywa deszczu lub chłodnego wiatru, to warto też pomyśleć o wyjeździe w lutym lub listopadzie.


Wybierasz się do Londynu? Polub FP.