Najlepszy habit tracker – aplikacja Productive

Najlepszy habit tracker – aplikacja Productive

Jedyny program, którego używam na stałe

Długo szukałam idealnej metody planowania. (Brzmi jak najbardziej sztampowy początek tekstu ever) Do tej pory miotam się między kalendarzem a aplikacjami. Oczywiście Z PAPIERU NIGDY NIE ZREZYGNUJĘ – ale od zawsze mam dylemat czy wspomagać się technologią czy nie. Z jednej strony nie lubię się rozdrabniać na dziesiątki narzędzi do wszystkiego i niczego, a z drugiej – monitorowanie nawyków to mój koszmar.

Papierowe tabelki uważam za nieporęczne i kończyły w połowie puste (i frustrujące). Aplikacje nie pasowały mi w 100 procentach. Często w ogóle rezygnowałam z jakiejkolwiek obserwacji nawyków…

Aż nadeszło zbawienie – najlepszy habit tracker pod słońcem!


Zobacz też: To se ne vrati – 6 rzeczy, które żegnamy na zawsze


aplikacja nawyki do sledzenia najlepszy habit tracker 2

Od ponad miesiąca testuję aplikację Productive i już po kilku dniach się zakochałam! Z pozoru nie różni się od innych habit trackerów… ale to tylko pozory!

Dlaczego? Kolejny raz okazuje się, że najprostsze pomysły i minimalne usprawnienia mogą być kluczowe dla użyteczności programu.


O co w ogóle chodzi?

Aplikacja Productive służy do planowania i monitorowania nawyków. Pokazuje nam listę czynności, które zaplanowaliśmy sobie na dany dzień. Właśnie o to chodzi w habit trackerach, prawda? O proste przygotowanie listy zadań – bez ciągłego przepisywania nawyków na każdy dzień, tydzień, miesiąc…

Productive pokazuje nam oczywiście nasze postępy, porównanie w czasie i inne bajery. Wydaje się – jak każdy podobny program.

ALE NIE!

Bo Productive ma wielki, olbrzymi plus – jest jednocześnie prosty i wygodny ORAZ bardzo elastyczny. Praktycznie nie ma schematu nawyków, którego nie dałoby się tu zaplanować. A to był zawsze mój wielki problem.

Jeśli więc chcesz pić ziółka codziennie z wyjątkiem środy, dzwonić do mamy co drugi wtorek, chodzić na spacer z fretką raz w tygodniu (choć jeszcze nie wiesz, którego dnia) i przypominać sobie o piciu wody – ale tylko o poranku – TO SIĘ DA!

W dotychczas testowanych przeze mnie aplikacjach bardzo mi przeszkadzał brak możliwości takiej dowolnej konfiguracji wszystkich nawyków. I to, że nawarstwiały mi się zaległe przypomnienia, które bardzo mnie frustrowały.

aplikacja nawyki do sledzenia najlepszy habit tracker 2

Jakie opcje personalizacji nawyków mamy w Productive?

  • Wybieramy czas wykonywania: konkretny dzień lub kilka dni tygodnia; codziennie; 1-6 razy na tydzień lub raz na dwa tygodnie w dowolny dzień; raz na miesiąc – bliżej początku, środka lub końca miesiąca.

  • Wybieramy porę wykonywania nawyku – rano, po południu, wieczorem (samemu możemy ustawić, od której godziny wg nas zaczyna się dana pora dnia); albo o dowolnej porze dnia; albo kilka razy dziennie.

Dlaczego to ma znaczenie? Na przykład – jeśli możesz uczyć się włoskiego tylko w środę po 18:00 to ten nawyk będzie wyświetlał się na liście Productive TYLKO w środę po 18:00. Nawet jeśli go nie wykonasz – schowa się z listy i przypomnienie nie będzie rozpraszać cię w innym czasie. Zawsze miałam z tym problem i musiałam przedzierać się przez spis i kojarzyć w głowie, kiedy wykonam które zadanie – a przecież to aplikacja miała o tym pamiętać…


Zobacz też: Dziewczyński Netflix – co dla kobiet, jakie seriale?


aplikacja nawyki do sledzenia najlepszy habit tracker 2

No a jak to wygląda w użyciu?

Lista dzienna składa się z dwóch segmentów:

Najpierw wyświetlane są zadania na TERAZ – dziś i o aktualnej porze dnia. Każdy nawyk ma malutki dopisek informujący, czy wykonujemy go regularnie czy ostatnio się obijaliśmy. Ta lista uaktualnia się 3 razy dziennie: rano, w ciągu dnia i wieczorem. Dzięki temu, jeśli rano przegapiłam witaminy – które biorę tylko o 9:00, to przypomnienie o nich nie będzie zaśmiecać mi listy przez cały dzień. Pojawi się ponownie dopiero jutro rano.

Druga sekcja to zadania na DZISIAJ – i tu mamy to, co zaplanowaliśmy na dziś, na dowolną część dnia – na przykład telefon do kuzynki, który chcemy wykonywać w dowolnej wolnej chwili. W tej sekcji pojawią się też zadania cotygodniowe i comiesięczne z dopiskiem „Zrób w tym tygodniu” – o ile nie przypisaliśmy im konkretnego dnia tygodnia i pory.

Można też rozwinąć sobie widok wszystkich zadań na dziś lub dany dzień – ale domyślnie jest on ukryty i nie rozprasza uwagi.


Pomijanie zadań

W Productive mamy też przydatną opcję „Pomiń”. Powiedzmy, że od 3 miesięcy rozwijasz nawyk wieczornego biegania, ale dziś akurat masz randkę. W innych aplikacjach w takiej sytuacji albo nakłamiesz, że biegałaś, albo stracisz dotychczasowy postęp. W Productive w takich wyjątkowych okolicznościach możesz jednorazowo pominąć nawyk bez niszczenia sobie wyników.

aplikacja nawyki do sledzenia najlepszy habit tracker 2


Uwielbiam aplikację Productive ze względu na to, że ona naprawdę myśli za mnie. Ustawienie nawyków pewnie wydaje się zawiłe i zbyt skomplikowane – ale w praktyce nie jest. Kilka prostych ruchów i tworzy nam się pełna, inteligentna lista, która na bieżąco pilnuje, co mam zrobić WŁAŚNIE TERAZ. I nie zawraca mi głowy tym, o czym już i tak zapomniałam, albo co mam zrobić dopiero jutro. Pięknie!

W darmowej wersji dostępne jest chyba 5 nawyków – można je śledzić i programować praktycznie tak samo, jak w pełnej wersji. Przeciętnemu użytkownikowi na pewno wystarczą dostępne funkcjonalności. W aplikacji nie ma też upierdliwych reklam. Sama zapłaciłam za pełny program, żeby mieć opcję tworzenia większej ilości planów. Koszt – jak za tak świetny program – był znikomy: około 20 zł za 12 miesięcy pełnego dostępu. Minusem programu jest to, że – o ile wiem – jest stworzony tylko na system iOS.

Wypróbujecie Productive czy macie już swoje ulubione habit trackery?


 

  • Brzmi pociągająco 😉 Szkoda, że tylko na iOS 😢

    • Kilka dni temu była aktualizacja i pojawiła się spolszczona wersja, więc również wersji na inne systemy spodziewałabym się wkrótce 🙂

      • I to jest dobra wiadomość na koniec tygodnia! 🙂 To 3mam kciuki i będę śledzić temat. Tymczasem, życzę dobrego weekendu! 🙂