Podpatrzone – na jesień

Podpatrzone – na jesień

Październikowe inspiracje

Ostatnio chłonę… Mało piszę, mało się udzielam, mało robię – za to dużo obserwuję. Czytam, oglądam i kontempluję. Stąd zebrało się kilka rekomendacji, co do których nieskromnie sądzę, że są jednymi z najlepszych w historii tego bloga. Co prawda może to być efekt niecodziennego natchnienia i tego, że się obijam, ale… Pozostanę przy stwierdzeniu, że Podpatrzone tym razem są naprawdę, naprawdę dobre! Bez zbędnego przedłużania.


Paweł Reszka

Jako wielka fanka reportażu w każdej formie i wyznawczyni Justyny Kopińskiej – nie mogę pominąć książek Pawła Reszki. Zaczęłam od Małych bogów i się uzależniłam. Szczególnie polecam trzy książki: Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmyMali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy oraz Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy. Wymienione pozycje to reportaże stworzone z fragmentów rozmów i zapisków oraz osobistych doświadczeń autora zebranych w środowisku – kolejno – bankierów, lekarzy i ratowników medycznych. Potężny kawał prawdziwego życia. Pozycje obowiązkowe!

mali bogowie inspiracje


Dysforia. Przypadki mieszczan polskich

Kolejna pozycja na liście czytelniczej, polecona przez kolegę, który z kolei trafił na nią przypadkowo. Po pierwszych stronach tej książki doszłam do wniosku, że Marcin Kołodziejczyk to taki autor, który bawi się słowami podobnie jak Żulczyk – z tym, że po pierwsze robi to lepiej, a po drugie jego proza ma też jakiś sens i treść. Jedynym minusem tej książki jest chyba to, że najlepsza jej część znajduje się na początku, potem klimat trochę opada i trzeba sobie dawkować lekturę, żeby dokończyć. Kołodziejczyk to jednak autor, z którym zdecydowanie warto się zapoznać – i na pewno sięgnę po coś innego jego autorstwa, dla porównania.


Kiri

4-odcinkowy brytyjski serial kryminalno-obyczajowy, który poleciła mi jedna z czytelniczek bloga – i było warto! Brytyjskie miniseriale raczej rzadko mnie rozczarowują, nie inaczej było w tym przypadku. Poza tym, główną rolę w Kiri gra moja ulubiona Sarah Lancashire (grała też w świetnej Happy Valley). Fabuła serialu skupia się na pracownicy opieki społecznej, której mała podopieczna znika w niewyjaśnionych okolicznościach.


Follow this

…po polsku Obserwuj nas – serio, czy nawet Netflix nie może być poważny przy tłumaczeniu tytułów? Wyprodukowany przez BuzzFeed serial dokumentalny – dostępny po polsku na Netflixie – o najdziwniejszych trendach, które pojawiają się w dzisiejszym świecie i w internecie. Zaczyna się od tematu ASMR – czyli stymulacji dźwiękowej, przez ludzi przygotowujących się na upadek społeczeństwa, po przyszłość fake newsów. Seria ma tylko 7 krótkich odcinków i naprawdę poszerza horyzonty.


Samm Henshaw

Mój ostatni przypadek muzyczny – Samm Henshaw to 24-letni artysta z Londynu (krwa, to już czas kiedy większość utalentowanych ludzi jest ode mnie młodsza…?). Nie stworzył jeszcze jakiejś olbrzymiej liczby utworów, ale już można sobie popróbować przykładów. I dla mnie zapowiada się nieźle, więc jeśli kiedyś chcecie powiedzieć, że słuchaliście Henshawa zanim to było modne – to to jest ten moment.


A Simple Favor – Zwykła przysługa

W połowie miesiąca do polskich kin wchodzi Zwykła przysługa i… No muszę przyznać, że nie spodziewałam się za wiele po tym filmie, ale szczerze się zdziwiłam, bo był absolutnie FANTASTYCZNY. Oczywiście, jeśli spodziewacie się artystycznej uczty czy psychodelicznego thrillera, to pewnie się rozczarujecie, ale jeśli szukacie dobrej rozrywki… Idealnie! Mam delikatne wrażenie, że moje uwielbienie dla A Simple Favor może wynikać z mojego nieco skrzywionego gustu – ale nawet jeśli się nie zakochacie, to raczej nie będziecie żałować czasu spędzonego w kinie. Z moim błogosławieństwem!

zwykla przysluga


Najbardziej instagramowe hotele świata

Nie wiem, czy wy też, ale ja kocham hotele. To moje najulubieńsze miejsca na świecie – zbliżoną pozycję mają tylko pociągi PKP z Łodzi Kaliskiej do Wrocławia. Jeśli też tak masz – musisz zobaczyć tę listę najpiękniejszych hoteli na świecie. No, może niekoniecznie najpiękniejszych, ale na pewno najczęściej pokazywanych na Instagramie… Można się rozmarzyć.


Co dziś zjem na śniadanie

Wywiad z autorką bloga i Instagrama Co dziś zjem na śniadanie – fajnie poczytać, ale jeszcze fajniej popatrzeć na przepiękne, przemyślane i dopracowane zdjęcia. Zazdroszczę takiego smaku i gustu…


Najpiękniejsze zdjęcia z powietrza

Artykuł, w którym można obejrzeć najpiękniejsze zdjęcia świata, które wykonano z powietrza – czyli laureatów nagrody Drone Awards.


Więcej inspiracji? Polub FP.